Eveniment
Constantin Adrian Glugă este finul lui Bogdan Despescu – Ziarul Incisiv de Prahova
Continuăm seria dezvăluirilor prin care încercăm să arătăm coruptibilitatea unui sistem de siguranța a statului, unde tot sperăm la o schimbare în bine – respectiv Penitenciarul Ploiești, condus de însuși ZEUS: domnul comisar șef de poliție penitenciară Matei Valentin.
Date cunoscute:
* Cu toate că aceasta a renunțat în scris la împuternicire, acesta este în continuare în funcție.
* Cu toate că acum câteva luni a avut loc o evadare din interiorul unei secții exterioare de deținere, unde anterior fusese un control de la Administrația Națională a Penitenciarelor ce trebuia să rezolve toate vulnerabilitățile – deci nu mai trebuiau să existe aspecte negative legate de siguranța deținerii – ZEUS a continuat să rămână în funcție după evadare, neexistând vinovați.
* Acesta a rămas împuternicit chiar dacă nu mai mult de acum o lună, a încălcat legea și a dat la muncă deținuții cărora le promisese posturi călduțe, acest atribut nefiind al directorului. Pentru prima dată o comisie a fost anulată căci „fraierul” care trebuia să își asume ilegalitățile lui Matei(respectiv directorul pe pază) a refuzat să semneze. Că are sau nu iz penal această faptă, onor Administrația Națională a Penitenciarelor nu dorește a întreba Parchetul pe care era obligat să îl anunțe.
* Încheiem seria recentă a ilegalităților lui ZEUS prin a vă aduce la cunoștință presiunile constante aduse ÎNTREGII comisii de disciplină a cadrelor din Penitenciarul Ploiești, făcute cu tupeu de infractor, în ședință, căci ZEUS nu este mulțumit de rezultatele ei.
Pe scurt, noua președintă a Comisiei de disciplină nu este dispusă să ia decizii după cum cântă ZEUS, motiv pentru care se încearcă intimidarea tuturor membrilor comisiei pentru ca aceștia să fie serviabili. Este, desigur, inadmisibil ca puricele Harry Potter(comisarul șef Stănescu Andrei) dar și alți purici să nu fie pedepsiți pentru că au curajul a se opune acestui zelos ZEUS! Din cauza presiunilor lui ZEUS nu mai puțin de 3 președinți ai comisiei de disciplină au renunțat la această poziție și alți câțiva membri într-un an de zile, semn că oamenii cu verticalitate nu doresc să se bălăcească cu ZEUS în troacă.
Probabil lumea s-a săturat de micimile lui Matei și nu mai dau apă la moară tuturor răutăților mărunte pe care acest savant le scornește zilnic. Nu vrem să fim răutăcioși ca Matei, dar credem că ușor, ușor unitatea are un mesaj către el: „Hai sictir!”
Pariem ori o modificare a președintelui comisiei ori un nou război, căci Matei rămâne fără fani pe zi ce trece. Nu mai trebuie subliniat că nici director adjunct pe pază nu mai găsește, toată lumea fugind a fi prinși în ilegalitățile stăpânului.
Dar până atunci, vanitatea îl face să nu mai țină cont de lege/executarea serviciului în funcție de atribuții și dă ordine peste ordine ca să aranjeze plățile pe care le are de făcut indiferent peste ce compartiment trece.
Vă spuneam în investigațiile trecute despre susținerea avută de acest personaj, de puterea TRIUMVIRATULUI. Astăzi vom merge mai departe a vă arăta cum ZEUS se bucură de protecție în cadrul Ministerului Justiției, de către cei care trebuie să fie imparțiali și să tragă la răspundere derapajele disciplinare ale directorilor de unitate: COMISIA DE DISCIPLINĂ A CADRELOR A.N.P.
Pentru că ne dorim a calcula corect, ne asumăm golul dat de echipa adversă: scorul devine 1-1 și am început repriza a doua.
Vă explicăm în acest articol de ce dreptatea a primit gol, nu vă îngrijorați.
Din informațiile noastre, doi dintre puricii de seamă din Penitenciarul Ploiești: Harry Potter(ofițer securitate) și Puricele Nebun(ofițer jurist) au reclamat de peste 5 ori la măreața Comisie de disciplină pe marele ZELUS.
Cum lucrurile nu par a ieși din rutina de batjocoră a explicațiilor lipsite de logică, începând cu prezenta clasare, vă vom prezenta explicațiile S.F. ale celor ce stau chiar în vârful lanțului trofic al unui minister al justiției. În prezentul caz, din rațiuni de intimitate – dosarul fiind cu privire la jigniri și hărțuire morală, am fost rugați să nu le publicăm.
Dar vă garantăm că ele nu arată decât ceea ce noi am spus deja despre comisarul Matei, sub aspect al legalității și caracterului dânsului. Și tindem să le credem în totalitate, căci modul lui de comportare cu puricii este bine știut.
Pentru a NU UMBRI victoria acestor oameni(eu egalat meciul la 1-1) care nu au respect pentru lege ci doar pentru orgoliul propriu, permiteți-ne să explicăm pe scurt concluziile(puține, părtinitoare și mincinoase) ale comisiei de disciplină din Ministerul Justiției.
Subliniem că discutăm despre situații de șicanare și hărțuire morală, aspecte ce ies din coroborare de declarații, atitudini, comportament, etc.
- ”Din verificările efectuale nu a rezultat existența unui termen stabilit pentru eliberarea adeverințelor care să ateste calitatea de asigurat”
– Suntem curioși ce verificări au făcut oficial, căci doar Puricele Harry Potter poate sta o săptămână fără adeverință de salariat necesară la medic când ceilalți o primesc în aceeași zi. Mai mult după părerea domnilor prezentarea la medic trebuie încercată și fără adeverință, că poate merge(”ați fost la medic și nu ați fost servit?” – probabil pe acest argument membrii comisie de disciplină se duc la piață fără bani, căci poate merge și primesc de pomană).
- „Domnul director Valentin MATEI ar fi încălcat confidențialitatea actului medical… prezența în cabinetul medical, la momentul consultului a fost generată de faptul că acesta a manifestat preocuparefață de starea de sănătate a dumneavoastră”
– Aparent există o excepție legală știută doar de cei luminați din comisia de disciplină, conform căreia cel care te hartuiește moral și îți dă bullying zilnic poate să stea când ești consultat în cabinetul medical să vadă dacă a și mers!
În situația de față discutăm de o tensiune arterială ce necesita trimiterea de urgență la spital, dar ZEUS bucuros că poate moare puricele, nu a putut decât să se ridice mulțumit de pe scaun și a uitat să mai trimită puricele, pentru care a manifestat preocupare față de starea de sănătate, la urgență!
Pe viitor o asemenea explicație(că acesta a manifestat preocupare față de starea de sănătate) va fi găsită de atare COMISIE și la fapta lui ZEUS de a intra peste supuși în toaletă, ca să se asigure că nu sunt constipați. Are logica, nu?
Doar grija stăpânului este peste legi, norme, drepturi fundamentale, că doar așa au argumentat și ei: „comisia de disciplină nu poate reține săvârșirea vreunei abateri disciplinare, întrucât acuzația este generic formulată”.
Inepțiile acestor funcționari plătiți din bani publici ating cote alarmante!
Prin urmare suntem curioși cum de a tras concluzia comisia de disciplină că Matei era preocupat de starea de sănătate… când sesizarea prevede încălcarea confidențialității și hărțuire morală.
- „La sesizare nu au fost anexate dovezi care să sprijine acuzațiile potrivit art. 172. alin(2) lit d) din Legea 145/2019”.
– Aici putem recunoaștem că am cerut ajutor pentru a ne fi explicată un pic situația(B) și apoi am cerut un punct de vedere cu privire la interpretarea articolului (C).
- Ce am putut constata singuri este că AU FOST DEPUSE dovezi cu privire la hărțuirea morală chiar la sfârșitul acestei sesizări, dar aceasta nu este prima dată când comisia minte cu privire la lipsa dovezilor(în primul articol făcut pe această temă https://www.incisivdeprahova.ro/2023/03/15/zeus-transformat-in-hades/vedeti aceleași motivări).
- Explicațiile pentru care am cerut ajutor se referă la posibilitatea de a lua declarații de la colegi și, așa cum am considerat și noi, colegii nu pot cere rapoarte de la colegi, dar Comisia de disciplina era obligată să o facă, sa audieze…
- Nevoia de interpretare celor de mai sus vine datorită precizării art. 172. alin(2) lit d) din Legea 145/2019.
Pentru a se face de râs până la capăt membrii comisie de disciplină își dau cu stângul în dreptul. Iată de ce: art. 172 alin(2) face precizări cu privire la COMPONENTELE OBLIGATORII ALE SESIZĂRII pentru ca fapta să fie cercetată de comisia de disciplină, altfel ea se clasează de drept(art. 173 alin(2)).
Prin urmare, dacă fapta se cercetează(în cazul de mai sus a fost continuată cercetarea disciplinară) este DE LA SINE ÎNTELES că există si dovezile pentru ea. Subliniem că este obligația comisiei de a cere și altele dacă sunt necesare dar cele inițiale trebuie să existe deja, lucru dovedit în acest caz. Dacă ele nu existau, se clasa de la început cauza(puteți vedea acest stil la mișto de lucru în articolul indicat mai sus).
Cum poate comisia de disciplină să spună după ce a început cercetarea că nu sunt dovezi, dacă existența lor este atestată chiar de începerea cercetării? NU POATE să susțină asemenea inepții doar dacă documentele se fac în batjocură.
Apropo de pomană, tragem concluzia că banii ce sunt luați de membrii comisiei pentru această activitate(da, iau și bani în plus) sunt luați degeaba, căci asemenea explicații nu pot arată conștiinciozitate asupra muncii depuse.
Din acest moment, având în vedere importanța existenței sancțiunilor în dosarul lui ZEUS, Comisia o considerăm parte a TRIUMVIRATULUI.
Probabil, pentru a înțelege de ce este așa de important ca ZEUS să rămână „pur” trebuie să vă spunem END GAME-ul acestuia: Orice sancțiune la acest moment îl face incompatibil pentru a ocupa alte funcții de conducere, de a da examene pentru ele(este împuternicit la acest moment).
Ținem cont că Ministerul Justiției în perioada următoare va scoate posturile de director la concurs. Posturi vor fi acordate ca în România, iar Matei are asigurarea că o să mai sugă ceva de la un sistem pentru care a depus eforturi mari să îl nenorocească.
Cu promisiunea că vom continua epopeea comisiilor de disciplină, în cadrul investigației viitoare vă vom arăta o altă latură ce derivă din a avea așa oameni la conducere, de ce batjocora este ca o boală care afectează pe toată lumea.
FARA INDOIALA, VA URMA! (Cristina T.).
N. R. : – Reamintim ca, investigatia noastra a pornit de la mafia gunoaielor si cum o firma din aceasta caracatita din Prahova „beneficiaza” de detinuti/”inchiriaza” la munca pe filiera Comisarului șef de poliție penitenciară Valentin MATEI, in baza proiectului lansat de director general al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP), Dan Halchin. Punerea in dependenta a Comisarului șef de poliție penitenciară Valentin MATEI de catre reprezentantii acestei societati ne-au determinat sa incepem dezvaluirile cu derapajele de la lege ale sefului – IMPUTERNICIT – la comanda Penitenciarului Ploiești, fiind o institutie esentiala a statului.
Sa reamintim povestea din spatele afacerii „Bomba ecologica de la Pleasa” care este demna de un film cu mafioti turnat la Holywood, nu inainte de a intreba (prietenii stiu de ce…): Florin Iosif de la TYMBARK „inca” este bine?

TRIUMVIRATUL – Penitenciarul Ploiești nu reușește să scape de scaieți
Furturi, falsuri si alte infractiuni succesive la Penitenciarul Ploiesti (IV)
Eveniment
Peste 1400 de spectatori entuziaști la premiera de gală a comediei ÎN PIELEA MEA, cu: George Tănase, Ioana State, Vlad Gherman, Oana Gherman, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Alexandra Răduță, Gabriel Vatavu, Ioana Ginghină, Daria Jane, Mihai Găinușă
Premiera de gală a comediei „În pielea mea” de la Cinema City AFI Cotroceni București a fost primită pe 9 februarie de peste 1400 de spectatori cu aplauze, râsete și bucurie.
Numeroase vedete și influenceri au fost alături de actorii George Tănase, Ioana State, Alexandra Răduță, Gabriel Vatavu, Vlad Gherman, Oana Gherman, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Ioana Ginghină, Mihai Găinușă, Daria Jane, Cătălin Coșarcă și Toto Dumitrescu.
„Este o comedie care nu urmărește tiparele ultimelor comedii lansate în ultimul timp la noi. Filmul are o narațiune jucăușă cu personaje construite în jurul unei tematici aprins dezbătută în societatea de astăzi. Filmul nu conține înjurături și este bazat pe situații inspirate din viața reală.”, spune regizorul Paul Decu.
Echipa filmului „În pielea mea”, scris și regizat de Paul Decu, propune spectatorilor o abordare amuzantă a unei situații des întâlnite în micile certuri dintr-un cuplu: pentru cine e mai greu/ mai ușor. În urma unei provocări pe care patru cupluri de prieteni o duc la bun sfârșit, după multe peripeții, într-un weekend, personajele ajung să câștige o altă viziune despre relațiile lor, lăsând deoparte presupunerile, orgoliile și preconcepțiile, pentru a încerca să comunice mai bine între ei.

Cu râs pe săturate, surprize și personaje pline de viață, comedia independentă „În pielea mea” intră în cinematografele din toată țara din 10 februarie.
Spectatorilor li s-a pregătit o surpriză pentru data de 12 februarie: o seară specială „Date Night” organizată în mai multe cinematografe din rețeaua Cinema City unde toți cei care cumpără un bilet la comedia „În pielea mea” vor primi un premiu garantat din partea Avon.
Până pe 23 februarie, toți spectatorii din țară care și-au cumpărat bilet la filmul „În pielea mea” se pot înscrie în cursa pentru un iPhone 17 Pro Max, încărcând dovada achiziției biletului la cinema în formularul dedicat concursului, premiul fiind oferit prin tragere la sorți pe 24 februarie.
După proiecțiile speciale din Arad, Timișoara, Alba Iulia, Sibiu, Brașov, Cluj-Napoca, Baia Mare, Oradea, cu săli pline, multe aplauze, râsete și discuții îndelungate cu spectatorii curioși și încântați de poveste și de prestațiile actorilor, caravana „În pielea mea” continuă în mai multe orașe.
Pe 11 februarie va avea loc proiecția specială „În pielea mea” de la Cinema City din City Park Constanța, de la 18:30, unde regizorul Paul Decu și actrița Azaleea Necula, originari din Constanța și împrejurimi, vor prezenta filmul alături de colegii lor Ioana State, Alexandra Răduță și Gabriel Vatavu.
Cinema City Shopping City Galați invită spectatorii pe 12 februarie de la 18:30 la întâlnirea cu actrițele Ioana State și Azaleea Necula și regizorul Paul Decu.
Pe 13 februarie la ora 18:30, spectatorii din Iași sunt invitați la proiecția specială din Cinema City Iulius Mall, alături de regizorul Paul Decu și de actorii Gabriel Vatavu, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Alexandra Răduță.
De „Ziua Îndrăgostiților”, pe 14 februarie, în Cinema City Iulius Mall Suceava, de la 18:30, spectatorii sunt invitați la film alături de regizorul Paul Decu și de actorii Sergiu Costache, Vlad si Oana Gherman, Alexandra Răduță.
Cineplexx Băneasa Shopping City București găzduiește o proiecție specială în prezența întregii echipe pe 15 februarie, de la 17:30.
În Craiova, regizorul Paul Decu și actorii Sergiu Costache, Azaleea Necula și Oana Gherman vor ajunge la cinematograful Inspire VIP Electroputere Mall pe 16 februarie de la ora 18:00.
Actorii Vlad Gherman, Oana Gherman și Ioana Ginghină vin la întâlnirea cu publicul din Cinema City Vivo! Pitești pe 17 februarie, de la 18:30 și vor participa la o discuție după proiecție, alături de regizorul Paul Decu.
Caravana „În pielea mea” ajunge la Cinema City Shopping City Ploiești, pe 18 februarie, de la 18:30, la proiecția specială introdusă de regizorul Paul Decu, alături de actorii Ioana State, Vlad și Oana Gherman, Azaleea Necula și Gabriel Vatavu.
O comedie actuală și spumoasă, filmul „În pielea mea” este distribuit de T.R.I.B.E. Films.
TRAILER: https://bit.ly/InPieleaMea
Site oficial: inpieleamea.ro
Mai multe detalii, imagini de la filmări, fragmente din film, declarații din partea actorilor și informații despre concursuri sunt disponibile pe paginile social media ale filmului de Facebook, Instagram, TikTok.
Adrian Pădurețu semnează imaginea filmului. De sunet s-a ocupat Bogdan Ivanovici, de scenografie Anca Miron, iar de costume Francisca Vass.
„În Pielea Mea” este un film produs de: CB MOTION PICTURES.
Producător asociat: MAGNETIC MEDIA PRODUCTIONS
Producător: Claudiu Boboc
Producător executiv: Adela Mara
Manager producție: Iulia Cezara Roșu
Casting: ELEPHANT MEDIA
Realizat cu sprijinul:
Co-finanțatori: C&C HOUSE RESIDENCE, S&I BEST CORPORATION WEB DESIGN, CLIMA FREON
Sponsori: CLINICA RMN TINERETULUI; CLINICA IMAMED; OMV PETROM; MIKO BEAUTY PALACE; ȘERBAN & ASOCIAȚII; ESTEEM BODY SCULPT & SPA; PIZZERIA VOLARE; MERLIN’S; DOWNTOWN FITNESS MATEI BASARAB; THE COFFEE HOUSE; CLAUMAR PESCAR; UNIVERSITATEA DE ȘTIINȚE AGRONOMICE ȘI MEDICINĂ VETERINARĂ BUCUREȘTI
Parteneri: AUTO ITALIA IMPEX SRL; KGM BUCUREȘTI – SMT PALLADY; RAZELM LUXURY RESORT – JURILOVCA; SCEMTOVICI & BENOWITZ GALLERY; CREATIVE AVOCADOS; ALCHEMICO.
Partener social: Asociația „România Zâmbește”.
Distribuitor: T.R.I.B.E. Films.
www.facebook.com/TribeFilms.ro – www.instagram.com/tribefilms.ro/
Partener media principal: VIRGIN RADIO ROMANIA
Parteneri media: CineFan, News.ro, Zile și Nopți, Cinemap, Revista FILM, Playtech, Happ.ro, Cinefilia, Daily Magazine, Filme-carti, MovieNews, The Movienator, Munteanu.
Cultură
The Grand Ball of Princes and Princesses Monte-Carlo: O noapte cu strălucire la Iași
O experiență unică în viață, adusă de unul dintre cele mai importante evenimente din Monaco, care va avea loc în Palatul Culturii – Iași.

Se desfășoară încet, sub șoaptele aurite ale istoriei și ecourile măreției regale, o noapte de splendoare unică care va avea loc în inima României. Pe 6 septembrie 2025, Balul Grandios al Prinților și Prințeselor de la Monte-Carlo va umple sălile Palatului Culturii din Iași, aducând cu el eleganța atemporală a celor mai ilustre tradiții monegasce.
De secole, Monte-Carlo este sinonim cu grația, noblețea și arta celebrării — o lume în care prinții și prințesele, împodobiți cu mătase și diamante, dansează pe podele de marmură sub lumina a mii de candelabre. Acum, această moștenire a rafinamentului părăsește Coasta de Azur și aduce cu ea spiritul Balului Grandios, un spectacol care depășește granițele și transformă visele în realitate.
–
O noapte de opulență și farmec
Când ușile Palatului Culturii se vor deschide, oaspeții vor păși într-o lume unde fantezia devine realitate. Balul Grandios va aduce în fața invitaților un spectacol de simfonii orchestrale, valsuri care plutesc prin aer ca niște ecouri ale trecutului, și cine cu lumânări demne de regalitate.
Nobili din toată Europa și nu numai se vor reuni, uniți sub semnul grației, moștenirii și eleganței. Fiecare detaliu va purta semnătura stilului Monte Carlo: strălucirea cupelor de șampanie, foșnetul mătăsii pe podelele poleite, și mirosul florilor de sezon, toate într-o atmosferă regală.
Va fi o celebrare nu doar a frumuseții și rafinamentului, ci și a legăturii dintre trecut și prezent, între aristocrația românească și farmecul etern al Monaco-ului.
–
Iași: Oraș al culturii și patrimoniului regal
Nu există loc mai potrivit pentru acest eveniment grandios decât Iașiul, un oraș a cărui esență este pătrunsă de eleganță aristocratică și prestigiu cultural. Cunoscut drept Capitala Culturală a Europei și Oraș Regal, Iașiul a fost de multă vreme un simbol al intelectului, rafinamentului și strălucirii artistice.
Străzile sale spun povești cu poeți și regi, iar palatele și monumentele sale aduc un omagiu trecutului nobil. În centrul acestei sărbători se află Palatul Culturii, o bijuterie arhitecturală neo-gotică, considerată una dintre cele mai impunătoare clădiri din țară.
Construit între 1906 și 1925, palatul a fost ridicat pe ruinele fostei Curți Domnești a Moldovei. Acum, în aceste săli încărcate de istorie, Balul va prinde viață — un spectacol de coroane strălucitoare, rochii ample și amintiri ale unui timp regal care nu va fi uitat.
–
O moștenire a eleganței care continuă
Balul Grandios al Prinților și Prințeselor din Monte-Carlo este o celebrare a tradiției și nobleței, o călătorie prin istorie și o reafirmare a valorilor regale.
Acum, pentru prima dată, Iașiul devine scena acestui spectacol unic, aducând magia Monaco-ului în inima României. În noaptea de 6 septembrie, sub candelabrele de cristal ale Palatului Culturii, trecutul și prezentul vor dansa împreună, iar strălucirea Monte-Carlo-ului va găsi un nou cămin în orașul regal al României.
Pentru cei care visează în aur și dansuri nobile, acesta nu este doar un eveniment. Este istorie în devenire.
Get in touch
NOBLE MONTE-CARLO
8 Rue des Oliviers, Monte-Carlo
98000 – Principality of Monaco
Phone number: +377607934575 (Monaco)
Email: grandbal@noblemontecarlo.mc
Eveniment
Restaurant botez București – Primul eveniment special al copilului tău la Restaurant Casa Brândușa
-
Exclusivacum 3 luniCasa de vacanta vs hotel: ce aleg familiile tot mai des?
-
Viața în Bacăuacum 3 luniCum îți adaptezi marketingul digital pentru Google AI Overviews
-
Culturăacum 3 luniCine sunt cuplurile surprinzătoare care fac schimb de roluri în comedia „În pielea mea” din 10 februarie
-
Socialacum 3 luniÎnvață ESG aplicat, cu traineri real-life. Înscrie-te acum la CES ESG Institute – primul program privat de corporate learning ESG din România
-
Culturăacum 2 luniCe comportamente „nevinovate” pot ascunde nevoia de consiliere la copii
-
Exclusivacum 3 luniCafeaua Arabica, cea mai consumată cafea din lume
-
Exclusivacum 3 luniStirea zilei din lumea auto – jantele de tabla, o alegere inspirata sau un compromis acceptat?
-
Exclusivacum 2 luniReturnare Mașină Închiriată în Bacău: Ghid Complet pentru Închirieri One-Way de la Otopeni

