Eveniment
Ne aflăm în faţa unei situaţii fără precedent, neobişnuit de importante, dar şi simbolice/Capofamiglia sau „matca” legalitatii si a bunului simt?
Fum alb a ieşit, luni, pe coşul Politiei Locale Ploiesti, indicând o posibila repozitionare si intrare in legalitate.
Realizand imensul scandal iscat si pornit doar de la nelegalitatea Organigramei Politiei Locale Ploiesti, Nasul” – Don’ Spanu – Albu Catalin se repozitioneaza si incearca sa revina in „matca” si sa redevina simplu, Albu Catalin, director al Politiei Locale Ploiesti si sa intre in matca legalitatii.
Organigrama care s-a incercat a fi introdusa in sedinta Consiliului Local Ploiesti din 31.03.2022 continea numeroase motive de nelegalitate si doar prorogarea acestui subiect a facut ca aceasta sa nu fie atacata imediat in instanta.
Mai dam ceva din casa: si Organigrama in functie stabilita prin Hotararea nr 303 a Consiliului Local Ploiesti ce a intrat in vigoare la data de 01.09.2021 este nelegala si netemeinica.
Din nefericire a trecut termenul de contestare in instanta a acestei hotarari dar, netemeinicia si nelegalitatea pot face obiectul unei sesizari penale deoarece produce efecte prin prejudicierea bugetului local, in forma continuata.
Deocamdata, zic sa nu le dam idei pentru repozitionare.
Cert este ca, Albu Catalin, director al Politiei Locale Ploiesti sfatuit, in bine de data asta, incearca sa intre in matca legalitatii si a convocat pe reprezentantii sindicatelor pentru data de 06.04.2022, ora 08.30, in vederea consultarilor privind noua organigrama a Politiei Locale Ploiesti.
Reamintim ca, rolul consultarii cu sindicatele este consultativ dar nesemnarea de catre reprezentantii acestor sindicate a proceselor – verbale de consultare este unul dintre motivele de nelegalitate.
Onor’ Nasul” – Don’ Spanu – Albu Catalin in organigama intocmita in forta, cu aroganta si in zeflemea fata de lege, din data de 31.03.2022, nu avea semnaturile celor trei sindicate, ci avea semnaturile a doua pe o fituica si nu pe un proces-verbal.
Dar, nu numai asta reprezenta un motiv de atacare a organigramei repective (cuprinde mai multe nelegalitati, dar cum scriam mai sus: zic sa nu le dam idei pentru repozitionare).
Poate daca tot revine in matca legalitatii si redevine doar Albu Catalin, directorul Politiei Locale Ploiesti lasa si aroganta si ideile tampe.
In ideea sa tampa si ilegala, pe cand se credea si se comporta ca „Nasul” – Don’ Spanu – Albu Catalin, acesta motiva ca pozitia lui Anton Catalin ca sef serviciu nu se sustine/justifica ca el are doar 4-5 persoane in subordine (cei 4 sefi de birouri OP si pe seful de paza – personal contractual).
Conform acestei idei tampe hai sa facem pozitia de director o pozitie de sef de serviciu, caci conform acestei idei tampe directorul are in subordine decat doi oameni, pe cei doi directori generali adjuncti care nu exista, fizic si inca 7 oameni, 3 sefi de serviciu, 3 sefi de birou si un sef de compartiment. Deci, confom acestei idei tampe, directorul are in subordine doar 7 oameni, hai sa desfiintam functia de director si sa o facem de sef de servciu (nu se justifica functia de director la 7 oameni, nu?)!

Speram ca aceasta repozitionare sa nu fie efectuata de forma doar pentru inlaturarea elementelor de nelegalitate si speram sa fie lasate aroganta si razbunarile personale. Asteptam un fum alb si pe cosul de la primarie sub TOATE privintele, sa se lase aroganta si acolo!
Deci, Anton Catalin a pornit de jos, a muncit cinstit si s-a ridicat pe fortele sale. A infiintat Serviciul de Ordine Publica si coordoneaza 140 de politisti locali. A fost numit director, pozitie din care si-a dat demisia dar a tinut pe picioare Politia Locala prin serviciul pe care il coordoneaza cu toate viiturile care s-au abatut asupra acestei institutii (toti, absolut toti directorii institutiei fiind loviti de dosare penale si/sau trimisi in judecata pentru fapte de coruptie).
A primit calificativ de FB intotdeauna, chiar si ultimul, in plin scandal. Deci, este un profesionist si nu poate fi retrogradat decat ilegal.
Stim, aveti un cartof fierbinte, aceea bucata de paznic facuta functionar public la care nu vreti sa renuntati. E problema voastra dar si pentru asta este o solutie.
Mutati aceea bucata pe un post vacant, pe moment, chiar pe postul lasat vacant de Albu la Mediu, post suspendat pe perioada cat este director.
Angajati pe acela care instanta a hotarat ca trebuie sa fie angajat pe postul sau deoarece lumea este satula sa achite din taxele lor salariile acestora castigate in instanta si ei sa stea cu burta la soare, doar datorita unor decizii ilegale, arogante si tampe. Oare consilierii locali nu va cer socoteala pentru sumele castigate in instanta si platite din bugetul local datorita unor decizii tampe? Sunt FABULOASE si ar trebui sa dea de gandit!
Dupa toate acestea si dupa ce se va intra in legalitate se poate veni din nou in Consiliul Local Ploiesti cu o noua Organigrama prin care sa nu se incerce ca prin vot sa fie acoperite anumite aspecte si NIMENI nu are ce sa va mai reproseze. Intrati in legalitate, atat, ca nu este greu. Vom reveni. (Cristina T.).
Eveniment
Peste 1400 de spectatori entuziaști la premiera de gală a comediei ÎN PIELEA MEA, cu: George Tănase, Ioana State, Vlad Gherman, Oana Gherman, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Alexandra Răduță, Gabriel Vatavu, Ioana Ginghină, Daria Jane, Mihai Găinușă
Premiera de gală a comediei „În pielea mea” de la Cinema City AFI Cotroceni București a fost primită pe 9 februarie de peste 1400 de spectatori cu aplauze, râsete și bucurie.
Numeroase vedete și influenceri au fost alături de actorii George Tănase, Ioana State, Alexandra Răduță, Gabriel Vatavu, Vlad Gherman, Oana Gherman, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Ioana Ginghină, Mihai Găinușă, Daria Jane, Cătălin Coșarcă și Toto Dumitrescu.
„Este o comedie care nu urmărește tiparele ultimelor comedii lansate în ultimul timp la noi. Filmul are o narațiune jucăușă cu personaje construite în jurul unei tematici aprins dezbătută în societatea de astăzi. Filmul nu conține înjurături și este bazat pe situații inspirate din viața reală.”, spune regizorul Paul Decu.
Echipa filmului „În pielea mea”, scris și regizat de Paul Decu, propune spectatorilor o abordare amuzantă a unei situații des întâlnite în micile certuri dintr-un cuplu: pentru cine e mai greu/ mai ușor. În urma unei provocări pe care patru cupluri de prieteni o duc la bun sfârșit, după multe peripeții, într-un weekend, personajele ajung să câștige o altă viziune despre relațiile lor, lăsând deoparte presupunerile, orgoliile și preconcepțiile, pentru a încerca să comunice mai bine între ei.

Cu râs pe săturate, surprize și personaje pline de viață, comedia independentă „În pielea mea” intră în cinematografele din toată țara din 10 februarie.
Spectatorilor li s-a pregătit o surpriză pentru data de 12 februarie: o seară specială „Date Night” organizată în mai multe cinematografe din rețeaua Cinema City unde toți cei care cumpără un bilet la comedia „În pielea mea” vor primi un premiu garantat din partea Avon.
Până pe 23 februarie, toți spectatorii din țară care și-au cumpărat bilet la filmul „În pielea mea” se pot înscrie în cursa pentru un iPhone 17 Pro Max, încărcând dovada achiziției biletului la cinema în formularul dedicat concursului, premiul fiind oferit prin tragere la sorți pe 24 februarie.
După proiecțiile speciale din Arad, Timișoara, Alba Iulia, Sibiu, Brașov, Cluj-Napoca, Baia Mare, Oradea, cu săli pline, multe aplauze, râsete și discuții îndelungate cu spectatorii curioși și încântați de poveste și de prestațiile actorilor, caravana „În pielea mea” continuă în mai multe orașe.
Pe 11 februarie va avea loc proiecția specială „În pielea mea” de la Cinema City din City Park Constanța, de la 18:30, unde regizorul Paul Decu și actrița Azaleea Necula, originari din Constanța și împrejurimi, vor prezenta filmul alături de colegii lor Ioana State, Alexandra Răduță și Gabriel Vatavu.
Cinema City Shopping City Galați invită spectatorii pe 12 februarie de la 18:30 la întâlnirea cu actrițele Ioana State și Azaleea Necula și regizorul Paul Decu.
Pe 13 februarie la ora 18:30, spectatorii din Iași sunt invitați la proiecția specială din Cinema City Iulius Mall, alături de regizorul Paul Decu și de actorii Gabriel Vatavu, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Alexandra Răduță.
De „Ziua Îndrăgostiților”, pe 14 februarie, în Cinema City Iulius Mall Suceava, de la 18:30, spectatorii sunt invitați la film alături de regizorul Paul Decu și de actorii Sergiu Costache, Vlad si Oana Gherman, Alexandra Răduță.
Cineplexx Băneasa Shopping City București găzduiește o proiecție specială în prezența întregii echipe pe 15 februarie, de la 17:30.
În Craiova, regizorul Paul Decu și actorii Sergiu Costache, Azaleea Necula și Oana Gherman vor ajunge la cinematograful Inspire VIP Electroputere Mall pe 16 februarie de la ora 18:00.
Actorii Vlad Gherman, Oana Gherman și Ioana Ginghină vin la întâlnirea cu publicul din Cinema City Vivo! Pitești pe 17 februarie, de la 18:30 și vor participa la o discuție după proiecție, alături de regizorul Paul Decu.
Caravana „În pielea mea” ajunge la Cinema City Shopping City Ploiești, pe 18 februarie, de la 18:30, la proiecția specială introdusă de regizorul Paul Decu, alături de actorii Ioana State, Vlad și Oana Gherman, Azaleea Necula și Gabriel Vatavu.
O comedie actuală și spumoasă, filmul „În pielea mea” este distribuit de T.R.I.B.E. Films.
TRAILER: https://bit.ly/InPieleaMea
Site oficial: inpieleamea.ro
Mai multe detalii, imagini de la filmări, fragmente din film, declarații din partea actorilor și informații despre concursuri sunt disponibile pe paginile social media ale filmului de Facebook, Instagram, TikTok.
Adrian Pădurețu semnează imaginea filmului. De sunet s-a ocupat Bogdan Ivanovici, de scenografie Anca Miron, iar de costume Francisca Vass.
„În Pielea Mea” este un film produs de: CB MOTION PICTURES.
Producător asociat: MAGNETIC MEDIA PRODUCTIONS
Producător: Claudiu Boboc
Producător executiv: Adela Mara
Manager producție: Iulia Cezara Roșu
Casting: ELEPHANT MEDIA
Realizat cu sprijinul:
Co-finanțatori: C&C HOUSE RESIDENCE, S&I BEST CORPORATION WEB DESIGN, CLIMA FREON
Sponsori: CLINICA RMN TINERETULUI; CLINICA IMAMED; OMV PETROM; MIKO BEAUTY PALACE; ȘERBAN & ASOCIAȚII; ESTEEM BODY SCULPT & SPA; PIZZERIA VOLARE; MERLIN’S; DOWNTOWN FITNESS MATEI BASARAB; THE COFFEE HOUSE; CLAUMAR PESCAR; UNIVERSITATEA DE ȘTIINȚE AGRONOMICE ȘI MEDICINĂ VETERINARĂ BUCUREȘTI
Parteneri: AUTO ITALIA IMPEX SRL; KGM BUCUREȘTI – SMT PALLADY; RAZELM LUXURY RESORT – JURILOVCA; SCEMTOVICI & BENOWITZ GALLERY; CREATIVE AVOCADOS; ALCHEMICO.
Partener social: Asociația „România Zâmbește”.
Distribuitor: T.R.I.B.E. Films.
www.facebook.com/TribeFilms.ro – www.instagram.com/tribefilms.ro/
Partener media principal: VIRGIN RADIO ROMANIA
Parteneri media: CineFan, News.ro, Zile și Nopți, Cinemap, Revista FILM, Playtech, Happ.ro, Cinefilia, Daily Magazine, Filme-carti, MovieNews, The Movienator, Munteanu.
Cultură
The Grand Ball of Princes and Princesses Monte-Carlo: O noapte cu strălucire la Iași
O experiență unică în viață, adusă de unul dintre cele mai importante evenimente din Monaco, care va avea loc în Palatul Culturii – Iași.

Se desfășoară încet, sub șoaptele aurite ale istoriei și ecourile măreției regale, o noapte de splendoare unică care va avea loc în inima României. Pe 6 septembrie 2025, Balul Grandios al Prinților și Prințeselor de la Monte-Carlo va umple sălile Palatului Culturii din Iași, aducând cu el eleganța atemporală a celor mai ilustre tradiții monegasce.
De secole, Monte-Carlo este sinonim cu grația, noblețea și arta celebrării — o lume în care prinții și prințesele, împodobiți cu mătase și diamante, dansează pe podele de marmură sub lumina a mii de candelabre. Acum, această moștenire a rafinamentului părăsește Coasta de Azur și aduce cu ea spiritul Balului Grandios, un spectacol care depășește granițele și transformă visele în realitate.
–
O noapte de opulență și farmec
Când ușile Palatului Culturii se vor deschide, oaspeții vor păși într-o lume unde fantezia devine realitate. Balul Grandios va aduce în fața invitaților un spectacol de simfonii orchestrale, valsuri care plutesc prin aer ca niște ecouri ale trecutului, și cine cu lumânări demne de regalitate.
Nobili din toată Europa și nu numai se vor reuni, uniți sub semnul grației, moștenirii și eleganței. Fiecare detaliu va purta semnătura stilului Monte Carlo: strălucirea cupelor de șampanie, foșnetul mătăsii pe podelele poleite, și mirosul florilor de sezon, toate într-o atmosferă regală.
Va fi o celebrare nu doar a frumuseții și rafinamentului, ci și a legăturii dintre trecut și prezent, între aristocrația românească și farmecul etern al Monaco-ului.
–
Iași: Oraș al culturii și patrimoniului regal
Nu există loc mai potrivit pentru acest eveniment grandios decât Iașiul, un oraș a cărui esență este pătrunsă de eleganță aristocratică și prestigiu cultural. Cunoscut drept Capitala Culturală a Europei și Oraș Regal, Iașiul a fost de multă vreme un simbol al intelectului, rafinamentului și strălucirii artistice.
Străzile sale spun povești cu poeți și regi, iar palatele și monumentele sale aduc un omagiu trecutului nobil. În centrul acestei sărbători se află Palatul Culturii, o bijuterie arhitecturală neo-gotică, considerată una dintre cele mai impunătoare clădiri din țară.
Construit între 1906 și 1925, palatul a fost ridicat pe ruinele fostei Curți Domnești a Moldovei. Acum, în aceste săli încărcate de istorie, Balul va prinde viață — un spectacol de coroane strălucitoare, rochii ample și amintiri ale unui timp regal care nu va fi uitat.
–
O moștenire a eleganței care continuă
Balul Grandios al Prinților și Prințeselor din Monte-Carlo este o celebrare a tradiției și nobleței, o călătorie prin istorie și o reafirmare a valorilor regale.
Acum, pentru prima dată, Iașiul devine scena acestui spectacol unic, aducând magia Monaco-ului în inima României. În noaptea de 6 septembrie, sub candelabrele de cristal ale Palatului Culturii, trecutul și prezentul vor dansa împreună, iar strălucirea Monte-Carlo-ului va găsi un nou cămin în orașul regal al României.
Pentru cei care visează în aur și dansuri nobile, acesta nu este doar un eveniment. Este istorie în devenire.
Get in touch
NOBLE MONTE-CARLO
8 Rue des Oliviers, Monte-Carlo
98000 – Principality of Monaco
Phone number: +377607934575 (Monaco)
Email: grandbal@noblemontecarlo.mc
Eveniment
Restaurant botez București – Primul eveniment special al copilului tău la Restaurant Casa Brândușa
-
Culturăacum 3 luniCe comportamente „nevinovate” pot ascunde nevoia de consiliere la copii
-
Exclusivacum 3 luniCafeaua Arabica, cea mai consumată cafea din lume
-
Exclusivacum 3 luniReturnare Mașină Închiriată în Bacău: Ghid Complet pentru Închirieri One-Way de la Otopeni
-
Afaceriacum 3 luniParfumuri pentru Ziua Femeii: idei elegante de cadou în luna martie
-
Sportacum 3 luni
Proiectul F.E.I.B. demarează: Uniunea Europeană sprijină incluziunea socială prin scrimă
-
Știri din județacum 3 luniMetabolismul după 30 de ani: Ce contează cu adevărat (și ce e mit)
-
Exclusivacum 2 luniCum să protejezi suspensia mașinii când este încărcată? Află toate informațiile aici
-
Afaceriacum 3 luniAnaliza NBI | Axa Fabrica de Glucoză – Floreasca rescrie harta rezidențialului premium din București

